Wpisy z Październik 2014

Trochę inna cywilizacja

Kategoria: Podróże

Trochę inna cywilizacja Japonia jest niewątpliwie krajem wysoko rozwiniętym. Jednakże, jeśli ktoś myśli, że jest to cywilizacja taka jak nasza, jak w krajach Europy Zachodniej czy też Stanów Zjednoczonych, to się grubo myli. Mimo tego, że jest to kraj wysoko rozwinięty, to jednak pewne zwyczaje są inne. Na pewno Japończycy mocno stawiają na daleko posuniętą technologię i też to widać w transporcie. Przede wszystkim w Japonii mamy bardzo mocno rozwiniętą kolej. Chodzi tutaj zarówno o te pociągi dalekobieżne, poruszające się z zawrotną prędkością po całym kraju, jak również i o miejskie metro, które jest wysoce rozwinięte we wszystkich większych miastach w tym kraju. Nie da się ukryć, że transport osobowy także jest wysoce rozwinięty w zakresie samochodów i autobusów. Jeśli chodzi o wszelkie formy transportu towarowego w Japonii, to nie różni się on specjalnie od tego, co jest nam dobrze znane z naszych europejskich krajów. Natomiast w Japonii raczej nie spotkamy się ze zjawiskiem autostopu. Zasadniczo możemy go uznać za pewien sposób przemieszczania się, ale w kulturze japońskiej praktycznie nie istnieje takie zjawisko. Jedynymi, którzy mogą w tym kraju preferować taki sposób przemieszczania się z miejsca na miejsce, mogą być zagraniczni turyści. I trzeba przyznać, że dzięki temu bardzo łatwo jest tam złapać okazję, gdyż każdy kierowca się zatrzyma.

Podróżować w inny sposób

Kategoria: Podróże

Podróżować w inny sposób Dla nas, Polaków i Europejczyków, normalnym sposobem przemieszczania się są samochody, autobusy, samoloty, kolej albo też przynajmniej rower. Jednakże w niektórych krajach, w tym głównie we wschodniej Azji, normalnym środkiem transportu dla ludzi, który nikogo nie dziwi, jest riksza. Zazwyczaj jest to wózek z siedzeniem dla jednej bądź dwóch osób, który posiada jakby dwa dyszle. Te ciągnione są przez człowieka na mniejsze i większe odległości. Forma rikszy również jednak uległa pewnej zmianie. Aby móc usprawnić poruszanie się rikszą i zapewnić mniejszy wysiłek dla właściciela rikszy, może ona przybrać formę przypominającą rower. Siedzenie dla dwóch lub jednej osoby z tyłu pozostaje, ale zamiast dwóch dyszli, z przodu mamy siedzenie dla osoby ciągnącej i kierownicę. Otrzymujemy w ten sposób rower z nieco zmienionym tyłem. Dzięki takiej rikszy, podróż nią jest znacznie szybsza, a i osoba ciągnąca nie zmęczy się tak bardzo. Czy taka riksza mogłaby się sprawdzić w naszym kraju? Zasadniczo trzeba powiedzieć, że jest ona pojazdem charakterystycznym dla krajów Azji wschodniej, ale i u nas taka forma przemieszczania się w mieście, w celach turystycznych została już wprowadzona. Niemniej jednak, trudno jest sobie wyobrazić, by na naszych ulicach zagościły na stałe riksze. My mamy swoje samochody, rowery, mamy komunikację miejską, a riksza niechaj zostanie, jako atrakcja turystyczna w niektórych miejscowościach górskich, nadmorskich i innych.

Spychanie odpowiedzialności

Kategoria: Naziemny

Spychanie odpowiedzialności Kiedyś mieliśmy w Polsce jedną spółkę zajmującą się transportem kolejowym. Były Polskie Koleje Państwowe i choć nieraz narzekaliśmy, to jednak było, na kogo. Dzisiaj, gdy po naszych torach jeżdżą pociągi wielu spółek, wcale nie jest lepiej. Ba, dość powiedzieć, mamy jeszcze większy chaos, bo poszczególne spółki nie zawsze potrafią się ze sobą dogadać. Kiedyś kupowało się bilet, ewentualnie dopłacało się za miejscówkę, za klasę pierwszą czy też kuszetkę, a dzisiaj mamy Intercity, Eurocity, Koleje Regionalne i długo można jeszcze wymieniać poszczególne spółki, z których każda ma swój własny regulamin i własne zasady. Faktem jest, że jakość osobowego taboru kolejowego zmieniła swoją, jakość i jeździmy pociągami coraz bardziej estetycznymi i można powiedzieć również, wygodniejszymi, ale trzeba także spojrzeć na stan torów kolejowych w naszym kraju. Wieloletnie zaniedbania na wielu trasach sprawiają, że trudno jest usunąć wszystkie powstałe uszkodzenia i wady. Nie da się ukryć, zatem, że nasze pociągi jeszcze długo nie będą tak szybkie, jak moglibyśmy tego oczekiwać i nie będą mogły wykorzystywać faktycznych swoich możliwości. Niektóre z torów kolejowych, bowiem nie tylko sprawiają, że trzeba na nich zdecydowanie zwolnić, ale wręcz każdy przejazd nimi grozi katastrofą kolejową. Pozostaje nam jedynie cieszyć się z każdego drobnego sukcesu i czekać aż nasza kolej dogoni tę z zachodniej Europy.

Kwestia spojrzenia

Kategoria: Poradnik

Kwestia spojrzenia Jeśliby zapytać kogoś o środki transportu, to pewnie większość ludzi wymieni samochód, pociąg, autobus, może tramwaj, rower czy motor. Na pewno do tej grupy zaliczą się statki powietrzne, czyli samoloty, jak również te statki pływające po morzach i oceanach. Jednakże warto jest się zapytać czy taka kolejka linowa łącząca dwa punkty w górach o różnej wysokości to także środek transportu? Gdyby tak logicznie spojrzeć na to, z pewnością należy powiedzieć, że tak. Ostatecznie przecież kolejka linowa jest elementem, który przenosi ludzi z jednego miejsca na drugie. Zatem jak najbardziej możemy zaliczyć ją do środków transportu. Należy jednakże dodać, że transportu bardzo specyficznego. Nie można jej przecież zaliczyć do środka transportu ulicznego. Jest ona ograniczona słupami, na których poprowadzone są liny. Z pewnością jednak w odniesieniu do kolejek linowych i wyciągów orczykowych lub talerzykowych musimy powiedzieć, że są one niezbędnym środkiem transportu dla narciarzy. Jak bowiem inaczej mieliby oni dostać się na szczyt wzniesienia, aby móc stamtąd swobodnie zjechać w dół? Tak, więc, jeśli nawet kolejki linowe, w powszechnie rozumianym tego słowa znaczeniu nie są uznawane za środek transportu, to jednak z uwagi na rolę, jaką spełniają, niewątpliwie nimi są. Możemy po prostu je nazwać bardzo specyficznymi środkami transportu, które są wykorzystywane głównie w celach turystycznych i rzadko w innych.

Transport dawniej i dziś

Kategoria: Poradnik

Transport dawniej i dziś Współczesny transport jest bardzo rozbudowaną gałęzią przemysłu. Nie da się ukryć, że gdyby zabrakło nam pojazdów mechanicznych, gdyby stanęła kolej, przestałyby latać samoloty, to z pewnością współczesna ludzkość nie poradziłaby sobie. Jednakże w dawnych czasach transport nie był tak rozwinięty. Aby móc przemieścić się z miejsca na miejsce lub przetransportować jakiś towar, to z pewnością ludzie musieli się nieźle natrudzić. Ponadto nieraz przemieszczanie się na bardzo duże odległości było wręcz niemożliwe. Człowiek od zarania dziejów chciał się przemieszczać i dlatego też znalazł na to różne sposoby. Na początku oczywiście szedł pieszo do miejsca, które obrał sobie za cel, ale później wymyślił inne, szybsze środki transportu. Kiedy okiełznał zwierzęta, te służyły mu za środek transportu? Zresztą w wielu przypadkach i miejscach nadal tak jest. Przemieszczano się, zatem głównie dzięki koniom, jak również na słoniach, osiołkach czy też na wielbłądach. Gdy wymyślono koło, znalazło ono zastosowanie w wozach. W starożytności mieliśmy rydwany, na Dzikim Zachodzie dyliżans, w innych miejscach wozy drabiniaste, a w takich miastach jak Londyn – dorożki. Rozwój środków transportu nastąpił wraz z wynalezieniem maszyny parowej oraz z odkrycie możliwości wykorzystania paliwa płynnego. Od tamtej pory środki transportu znacznie się rozwinęły i trzeba przyznać, że nadal ta dziedzina jest dynamicznie się rozwijającą.

Bezpieczeństwo dzieci

Kategoria: Poradnik

Bezpieczeństwo dzieci W niewielkich miejscowościach dzieci do szkoły są zwykle dowożone przez rodziców prywatnymi samochodami albo też udają się tam pieszo. W miejscowościach większych, w tym nie tylko w miastach, ale też na wioskach, gmina zwykle organizuje specjalne autobusy dowożące dzieci do szkoły oraz odwożące je po lekcjach do domu. Chodzi oczywiście o popularne gimbusy. Ich idea przeniosła się do Polski ze Stanów Zjednoczonych, gdzie żółte autobusy transportujące dzieci do szkół są szeroko wszystkim znane przede wszystkim z obrazów filmowych. Są jednak w Polsce takie małe wioski, w których nie opłaca się wynajmować autobusów do przewozu dzieci. Tymczasem odległość, jaką muszą one pokonać w drodze do szkoły jest nieraz bardzo duża. W takich sytuacjach współcześnie rodzice sami się organizują między sobą i dowożą dzieci do szkoły własnymi samochodami, zabierając kilka dzieci naraz. Innym sposobem, który również jest stosowany jest wynajęcie małego busa, który jedzie we wszystkie zakątki danej wioski, aby wszystkie dzieci zabrać do szkoły i by je po lekcjach z powrotem do domu odwieźć. Trzeba przyznać, że czasem taki dowóz dzieci do szkoły może stanowić nie lada problem, szczególnie, gdy wioska jest na tyle mała, że nie funkcjonuje gimbus, a dodatkowo dzieci są zmuszone iść wzdłuż niebezpiecznej, ruchliwej ulicy. W takich sytuacjach trzeba koniecznie zapewnić dzieciom jakiś środek transportu.