Kategoria Podróże

Drogocenny materiał

Kategoria: Podróże

Drogocenny materiał Wielu z nas każdego roku musi dokonywać zakupu opału na zimę. Przeważnie jest to oczywiście węgiel i jego pochodne. Tenże węgiel trzeba jednak w jakiś sposób przetransportować z terenów kopalnianych do miejsc skupu i sprzedaży, by następnie trafił on już bezpośrednio do odbiorców. Oczywiście podstawowym środkiem transportu węgla z kopalni jest pociąg. Specjalnie do tego przystosowane wagony, zdolne pomieścić kilka ładnych ton węgla są przyczepiane do lokomotywy i następnie napełnia się je „czarnym złotem”. W ten sposób można transportować węgiel na bardzo duże odległości, włączając w to nawet tereny poza granicami kraju. Innym sposobem, który również jest szeroko wykorzystywany, są oczywiście ciężarówki z odpowiednią naczepą. Te są głównie wykorzystywane do tego, aby dowieźć węgiel ze składu lub z kopalni bezpośrednio do odbiorcy. Zazwyczaj transport ten odbywa się na znacznie mniejsze odległości, niż to bywa w przypadku transportu węgla pociągiem. Również w odniesieniu do innych minerałów i kopalin, są one transportowane przy pomocy ciężarówek z przystosowaną naczepą lub też przy pomocy pociągów towarowych. W przeszłości można było spotkać również traktory, które przewoziły węgiel na przyczepie lub też nawet konie ze specjalnym wozem. Dzisiaj jednakże taka sytuacja jest już rzadko spotykana. Może jedynie gdzieś na małych wioskach ktoś używa jeszcze tego typu środka transportu.

Specyficzny transport

Kategoria: Podróże

Specyficzny transport Drogi, jakie mamy, takie mamy, ale mamy. Mamy również samochody, autobusy, a więc jest się, czym przemieszczać. Nie da się ukryć, że nie we wszystkich miejscach na świecie jest tak dobrze. Weźmy na przykład afrykański busz lub południowoamerykańską dżunglę. Tam sytuacja z transportem ludzi bądź też materiałów wygląda zupełnie inaczej. Przede wszystkim tam nie ma sieci rozbudowanych dróg. Nie mówimy jedynie o drogach asfaltowych, o których często trudno jest nawet pomarzyć, ale nawet o jakichkolwiek drogach utwardzonych. Na tych terenach zdarza się, że mamy jeden samochód na kilka wiosek. Czasem jedyną formą transportu na większe odległości są łodzie i rzeka. W Ameryce Południowej dla tego typu transportu świetnym miejscem jest Amazonka oraz bogate jej dorzecze. Przez gęsty busz wszelkie materiały i ludzie muszą się przemieszczać pieszo. W Afryce nie mamy już tak gęsto rozbudowanej sieci rzek jak w Amazonii, a zatem jeśli planujemy daleki transport ludzi lub też materiałów, to musimy się często mocno natrudzić, aby załatwić jakiś samochód. Charakterystycznym elementem obrazującym sytuację na tych terenach są autobusy przepełnione nie tylko ludźmi, ale też bagażami. Często widzimy również dachy tych autobusów, które aż się uginają od znajdujących się tam bagaży. U nas taka sytuacja wydaje się być nie do pomyślenia, ale na terenach ubogich w infrastrukturę drogową nie ma innego wyjścia i tak trzeba transportować bagaże i ludzi.

Transport zwierząt

Kategoria: Podróże

Transport zwierząt Aby móc przewieźć zwierzę z miejsca na miejsce, czasem potrzeba jest bardzo specyficznego środka transportu. Oczywiście małe zwierzęta tego nie wymagają, gdyż można je z powodzeniem przewozić nawet samochodami osobowymi. O ile oczywiście są to zwierzęta bezpieczne. Zasadniczo jednak, gdy mówimy o przewozie zwierząt, to mamy na myśli hurtową ich ilość. W naszym kraju częstym obrazkiem na ulicach są specjalne naczepy do przewozu zwierząt hodowlanych. Zaczepione do ciężarówki naczepy przewożą, więc takie zwierzęta jak krowy, świnie, kury czy też inne ptactwo wliczające się do drobiu. Specjalnych przyczep używa się również do przewozu koni. Ważne jest, aby zwierzęta w takich przyczepach nie miały zbyt ciasno. Nie mówimy oczywiście o jakichś przesadnych luksusach, ale nie powinny się one podczas transportu zbytnio męczyć. Tymczasem jak pokazuje rzeczywistość, nieraz zdarza się, że warunki przewozu zwierząt odbiegają od wymaganych. Nie da się jednak skontrolować wszystkich przyczep i samochodów naraz. Bywa również i tak, że istnieje konieczność przewozu zdecydowanie większych zwierząt. Do tego celu można użyć specjalnych pojazdów, włączając w to również transport lotniczy. W każdym razie niezależnie od środka transportu, wszystkie zwierzęta powinny być przewożone w taki sposób, aby nie męczyły się one podczas tego transportu. Warunki, zatem powinny być umiarkowanie komfortowe.

Wycieczki w luksusie

Kategoria: Podróże

Wycieczki w luksusie Zagraniczne wycieczki stały się bardzo popularne i dlatego też znacznej ewolucji poddały się również autokary. Kilkadziesiąt lat temu, gdy udawaliśmy się na zagraniczną wycieczkę autokarem, to najczęściej wsiadaliśmy w autobus marki Jelcz, Autosan czy też Ikarus i jechaliśmy. Czy wyobrażają sobie państwo, że dzisiaj jedziemy takim autobusem za granicę? Raczej trudno jest to sobie wyobrazić, gdyż dzisiaj transport autokarowy uległ znacznemu rozwojowi. Przede wszystkim zmienił się luksus, w jakim przyszło nam się przemieszczać. Co więcej, nie tylko autokary służące do wyjazdów wakacyjnych w kraju i za granicą dają znacznie lepsze warunki podróżowania, ale nawet miejskie autobusy to już zupełnie inna półka niż kiedyś? Dzisiaj coraz częściej podróżujemy po kraju autokarami wyposażonymi w klimatyzację, WC, automat do napojów no i przede wszystkim takie, które zapewniają zupełnie inny poziom bezpieczeństwa niż kilkadziesiąt lat temu. Często też są to autokary dwupoziomowe, dzięki czemu jest możliwość, aby w jednym takim autobusie podróżowało więcej osób. Tym samym, dzięki większemu luksusowi, podróż na drugi koniec Europy nie jest taki męczący jak kiedyś. Bezpieczeństwo współczesnych podróży autokarem przejawia się również w tym, że przed każdym wyjazdem wakacyjnym czy też na ferie, jest on sprawdzany przez policję. Dotyczy to wyjazdów dzieci.

Kraina bezludna

Kategoria: Podróże

Kraina bezludna Gdy spojrzymy na Arktykę, daleką północ naszego globu, to mogłoby się wydawać, że jest to kraina, w której nic się nie dzieje. A jednak jest to bardzo mylne spojrzenie. Wprawdzie nie ma tam tłumów, ale jednak mieszkają ludzie. Między innymi tereny te zamieszkuje plemię Nieńców. Jako, że nie mają oni stałego miejsca pobytu, toteż przemieszczają się po tych niegościnnych terenach? Dla rdzennych mieszkańców Arktyki podstawowym środkiem transportu są sanie, które ciągną renifery. Jest to plemię koczownicze, które żyje z wypasania tychże zwierząt. One są obarczane tym, aby ciągnąć przez setki kilometrów sanie wypełnione dobytkiem życia Nieńców. Jednakże Nieńcy to nie wszyscy ludzie, których możemy spotkać w Arktyce. Zatem czy renifery i sanie to jedyna możliwość poruszania się po tym terenie? Oczywiście nie. Do pewnego punktu Arktyki jesteśmy w stanie dojechać koleją. Mowa oczywiście o północnej części Rosji. W pewnym miejscu jednakże tory kolejowe się kończą, a turystom pozostaje przesiąść się do śmigłowca. Właśnie ten środek transportu uważany jest za najpopularniejszy w Arktyce. W zasadzie nie ma się, czemu dziwić, skoro nie ma tutaj ani konkretnych dróg, którymi moglibyśmy jeździć samochodami, ani też nie ma wielkich lotnisk dla wielkich samolotów. Nie ma się jednak, czemu dziwić, gdyż budowanie dróg i lotnisk nikomu tutaj się po prostu nie opłaca. Śmigłowiec natomiast jest w stanie wylądować praktycznie wszędzie.

Trochę inna cywilizacja

Kategoria: Podróże

Trochę inna cywilizacja Japonia jest niewątpliwie krajem wysoko rozwiniętym. Jednakże, jeśli ktoś myśli, że jest to cywilizacja taka jak nasza, jak w krajach Europy Zachodniej czy też Stanów Zjednoczonych, to się grubo myli. Mimo tego, że jest to kraj wysoko rozwinięty, to jednak pewne zwyczaje są inne. Na pewno Japończycy mocno stawiają na daleko posuniętą technologię i też to widać w transporcie. Przede wszystkim w Japonii mamy bardzo mocno rozwiniętą kolej. Chodzi tutaj zarówno o te pociągi dalekobieżne, poruszające się z zawrotną prędkością po całym kraju, jak również i o miejskie metro, które jest wysoce rozwinięte we wszystkich większych miastach w tym kraju. Nie da się ukryć, że transport osobowy także jest wysoce rozwinięty w zakresie samochodów i autobusów. Jeśli chodzi o wszelkie formy transportu towarowego w Japonii, to nie różni się on specjalnie od tego, co jest nam dobrze znane z naszych europejskich krajów. Natomiast w Japonii raczej nie spotkamy się ze zjawiskiem autostopu. Zasadniczo możemy go uznać za pewien sposób przemieszczania się, ale w kulturze japońskiej praktycznie nie istnieje takie zjawisko. Jedynymi, którzy mogą w tym kraju preferować taki sposób przemieszczania się z miejsca na miejsce, mogą być zagraniczni turyści. I trzeba przyznać, że dzięki temu bardzo łatwo jest tam złapać okazję, gdyż każdy kierowca się zatrzyma.