Kategoria Poradnik

Normalne funkcjonowanie

Kategoria: Poradnik

Normalne funkcjonowanie Wbrew pozorom na Alasce można normalnie funkcjonować. Wprawdzie kraina ta wymaga tego, aby się do niej dostosować, ale jest to niewątpliwie możliwe. W jaki sposób, zatem możemy się po niej poruszać? Podstawowym środkiem transportu na Alasce jest oczywiście samochód. Ze względu na zimowe warunki występujące tutaj niemal przez cały rok, nie wolno zapomnieć o wyposażeniu samochodu w łańcuchy śniegowe, a najlepiej by było, gdyby ten samochód miał napęd na cztery koła. W tym miejscu należy również dodać, że bardzo popularną formą podróżowania mieszkańców Alaski jest autostop. Innym środkiem lokomocji, który również jest szeroko stosowany jest samolot. Niektóre odległe miejsca wymagają wręcz tego, aby wszelkie towary oraz ludzi dowieźć tam za pomocą samolotu. Zazwyczaj jest to mały samolot, gdyż wielkim boeingiem nie byłoby możliwe wylądowanie w wielu miejscach. Jeśli mówimy o Alasce i sposobach przemieszczania się po tej zimowej krainie, to z pewnością nie możemy zapomnieć o takim środku transportu, jakim są psie zaprzęgi. Na niewielkie, kilkukilometrowe odległości pomiędzy poszczególnymi wioskami, jest to świetna forma, aby przewieźć ludzi czy też niezbędne towary. W tym celu można wykorzystać również skutery śnieżne. Warunki do podróżowania po Alasce z pewnością nie nastrajają optymistycznie, ale też nie są one tak złe, by nie móc tego czynić. Wszakże człowiek jest w stanie się przyzwyczaić do wszystkiego.

Na okazję

Kategoria: Poradnik

Na okazję Środkiem transportu jest oczywiście samochód, ale bynajmniej nie własny. Dzisiaj być może nie jest to już aż tak popularna forma przemieszczania się jak w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, ale niemniej wiele osób nadal preferuje zatrzymywanie innych samochodów na tzw. okazję. Autostop był kiedyś tak bardzo popularny, że osoby podróżujące w ten sposób otrzymywały specjalne książeczki autostopowicza i podróżowały w ten sposób nie tylko po Polsce, ale i po innych krajach Europy. Dzisiaj wiele osób boi się zabierać autostopowiczów do własnego samochodu w obawie przed jakimiś zboczeńcami. Jest jednak taki kraj na świecie, w którym pojęcie autostopu ma zupełnie inne odzwierciedlenie. To Japonia. Tam autostop jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie był znany w ogóle. Dzisiaj również nie preferuje się podróży tym środkiem transportu. Tak, więc, jeśli nam się na trasie pomiędzy miastami napotkać jakiś samochód i zechcemy go zatrzymać, to niewątpliwie ten samochód się zatrzyma. W takiej, bowiem sytuacji zazwyczaj kierowcy myślą, że osoba machająca na drodze potrzebuje pomocy, a więc zatrzymać się trzeba. W innych krajach autostop jest lepiej znany, ale trzeba powiedzieć, że wszędzie wzbudza on pewne kontrowersje. Z jednej strony jest to, bowiem niewątpliwie fascynująca przygoda, ale z drugiej strony również pewne ryzyko.

Rekreacja i sposób na korki uliczne

Kategoria: Poradnik

Rekreacja i sposób na korki uliczne Jednym z najstarszych środków transportu biorąc pod uwagę kilka ostatnich wieków są rowery. Wprawdzie w dobie współczesnej, gdy mamy rozwinięty przemysł samochodowy, odeszły one nieco w zapomnienie, jednakże w niektórych krajach szeroko wrócono do tradycji poruszania się rowerem. Jest on przede wszystkim świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Przejażdżki rowerowe po parku, gdzieś do lasu na piknik całą rodziną to niewątpliwie świetna forma na spędzenie wolnego dnia. Jednakże rower jest również bardzo dobrym sposobem na uliczne korki. Zauważono to w takich krajach jak Holandia czy też Belgia. Tam poruszanie się po mieście rowerem jest bardzo spopularyzowane. Istnieją specjalne wypożyczalnie rowerów, z których każdy może zabrać sobie swój bicykl i nim jeździć do pracy czy też do szkoły. W ten sposób w znacznym stopniu pozbyto się ulicznych korków z miast. Oczywiście ta forma przemieszczania się jest raczej znacznie utrudniona zimą albo też późną jesienią. Niemniej jednak w innych miesiącach roku, poruszanie się po mieście przy pomocy roweru jest jak najbardziej wskazane. Dla niektórych osób, zapaleńców sztuki jazdy rowerem, jest on nie tylko sposobem na przemieszczanie się po mieście, ale także na dalsze wędrówki. Niektóre osoby, o dosyć pokaźnej kondycji poruszają się rowerem nie tylko w mieście, ale także po całym swym kraju czy też nawet po całej Europie i innych kontynentach.

Kwestia spojrzenia

Kategoria: Poradnik

Kwestia spojrzenia Jeśliby zapytać kogoś o środki transportu, to pewnie większość ludzi wymieni samochód, pociąg, autobus, może tramwaj, rower czy motor. Na pewno do tej grupy zaliczą się statki powietrzne, czyli samoloty, jak również te statki pływające po morzach i oceanach. Jednakże warto jest się zapytać czy taka kolejka linowa łącząca dwa punkty w górach o różnej wysokości to także środek transportu? Gdyby tak logicznie spojrzeć na to, z pewnością należy powiedzieć, że tak. Ostatecznie przecież kolejka linowa jest elementem, który przenosi ludzi z jednego miejsca na drugie. Zatem jak najbardziej możemy zaliczyć ją do środków transportu. Należy jednakże dodać, że transportu bardzo specyficznego. Nie można jej przecież zaliczyć do środka transportu ulicznego. Jest ona ograniczona słupami, na których poprowadzone są liny. Z pewnością jednak w odniesieniu do kolejek linowych i wyciągów orczykowych lub talerzykowych musimy powiedzieć, że są one niezbędnym środkiem transportu dla narciarzy. Jak bowiem inaczej mieliby oni dostać się na szczyt wzniesienia, aby móc stamtąd swobodnie zjechać w dół? Tak, więc, jeśli nawet kolejki linowe, w powszechnie rozumianym tego słowa znaczeniu nie są uznawane za środek transportu, to jednak z uwagi na rolę, jaką spełniają, niewątpliwie nimi są. Możemy po prostu je nazwać bardzo specyficznymi środkami transportu, które są wykorzystywane głównie w celach turystycznych i rzadko w innych.

Transport dawniej i dziś

Kategoria: Poradnik

Transport dawniej i dziś Współczesny transport jest bardzo rozbudowaną gałęzią przemysłu. Nie da się ukryć, że gdyby zabrakło nam pojazdów mechanicznych, gdyby stanęła kolej, przestałyby latać samoloty, to z pewnością współczesna ludzkość nie poradziłaby sobie. Jednakże w dawnych czasach transport nie był tak rozwinięty. Aby móc przemieścić się z miejsca na miejsce lub przetransportować jakiś towar, to z pewnością ludzie musieli się nieźle natrudzić. Ponadto nieraz przemieszczanie się na bardzo duże odległości było wręcz niemożliwe. Człowiek od zarania dziejów chciał się przemieszczać i dlatego też znalazł na to różne sposoby. Na początku oczywiście szedł pieszo do miejsca, które obrał sobie za cel, ale później wymyślił inne, szybsze środki transportu. Kiedy okiełznał zwierzęta, te służyły mu za środek transportu? Zresztą w wielu przypadkach i miejscach nadal tak jest. Przemieszczano się, zatem głównie dzięki koniom, jak również na słoniach, osiołkach czy też na wielbłądach. Gdy wymyślono koło, znalazło ono zastosowanie w wozach. W starożytności mieliśmy rydwany, na Dzikim Zachodzie dyliżans, w innych miejscach wozy drabiniaste, a w takich miastach jak Londyn – dorożki. Rozwój środków transportu nastąpił wraz z wynalezieniem maszyny parowej oraz z odkrycie możliwości wykorzystania paliwa płynnego. Od tamtej pory środki transportu znacznie się rozwinęły i trzeba przyznać, że nadal ta dziedzina jest dynamicznie się rozwijającą.

Bezpieczeństwo dzieci

Kategoria: Poradnik

Bezpieczeństwo dzieci W niewielkich miejscowościach dzieci do szkoły są zwykle dowożone przez rodziców prywatnymi samochodami albo też udają się tam pieszo. W miejscowościach większych, w tym nie tylko w miastach, ale też na wioskach, gmina zwykle organizuje specjalne autobusy dowożące dzieci do szkoły oraz odwożące je po lekcjach do domu. Chodzi oczywiście o popularne gimbusy. Ich idea przeniosła się do Polski ze Stanów Zjednoczonych, gdzie żółte autobusy transportujące dzieci do szkół są szeroko wszystkim znane przede wszystkim z obrazów filmowych. Są jednak w Polsce takie małe wioski, w których nie opłaca się wynajmować autobusów do przewozu dzieci. Tymczasem odległość, jaką muszą one pokonać w drodze do szkoły jest nieraz bardzo duża. W takich sytuacjach współcześnie rodzice sami się organizują między sobą i dowożą dzieci do szkoły własnymi samochodami, zabierając kilka dzieci naraz. Innym sposobem, który również jest stosowany jest wynajęcie małego busa, który jedzie we wszystkie zakątki danej wioski, aby wszystkie dzieci zabrać do szkoły i by je po lekcjach z powrotem do domu odwieźć. Trzeba przyznać, że czasem taki dowóz dzieci do szkoły może stanowić nie lada problem, szczególnie, gdy wioska jest na tyle mała, że nie funkcjonuje gimbus, a dodatkowo dzieci są zmuszone iść wzdłuż niebezpiecznej, ruchliwej ulicy. W takich sytuacjach trzeba koniecznie zapewnić dzieciom jakiś środek transportu.