Wpisy oznaczone tagiem transport

To, co trafia do naszych ust

Kategoria: Naziemny

To, co trafia do naszych ust Mogłoby się wydawać, że artykuły spożywcze nie wymagają zbyt wiele zachodu, aby móc je przewieźć z miejsca na miejsce. A jednak tak nie jest. Wszystkie artykuły spożywcze mają ściśle określone wymagania, co do ich transportu. Niektóre wymagania są oczywiście bardziej restrykcyjne, inne mniej, ale są. Zazwyczaj do ich przewożenia używane są samochody ciężarowe lub też typowe dostawcze. Muszą mieć one przede wszystkim odpowiednio dużą powierzchnię ładowną, aby zabrać jak największą ilość towaru. Szczególne wymagania przewozu towarów spożywczych dotyczą oczywiście takich produktów jak mrożonki i lody. Te są przewożone w specjalnych samochodach – chłodniach. Nie można, bowiem dopuścić do tego, aby uległy one rozmrożeniu w trakcie transportu. Szczególne warunku przewozu dotyczą także nabiału, ryb oraz mięsa. W głównym stopniu chodzi tutaj o zapewnienie utrzymania odpowiedniej temperatury, aby przewożony towar nie uległ zepsuciu. Nie ma potrzeby przewożenia tychże artykułów w chłodniach, ale niewątpliwie szczególne warunki powinny być zachowane. Oprócz zabezpieczenia artykułów przed zepsuciem, transport towarów spożywczych powinien być bezpieczny. Wiadomo, że żaden samochód sam w sobie tego bezpieczeństwa nie zapewni, a więc potrzeba jest stosowania specjalnych pasów, komór, pojemników, dzięki którym ten towar nie ulegnie zniszczeniu w trakcie transportu.

Specyficzny transport

Kategoria: Podróże

Specyficzny transport Drogi, jakie mamy, takie mamy, ale mamy. Mamy również samochody, autobusy, a więc jest się, czym przemieszczać. Nie da się ukryć, że nie we wszystkich miejscach na świecie jest tak dobrze. Weźmy na przykład afrykański busz lub południowoamerykańską dżunglę. Tam sytuacja z transportem ludzi bądź też materiałów wygląda zupełnie inaczej. Przede wszystkim tam nie ma sieci rozbudowanych dróg. Nie mówimy jedynie o drogach asfaltowych, o których często trudno jest nawet pomarzyć, ale nawet o jakichkolwiek drogach utwardzonych. Na tych terenach zdarza się, że mamy jeden samochód na kilka wiosek. Czasem jedyną formą transportu na większe odległości są łodzie i rzeka. W Ameryce Południowej dla tego typu transportu świetnym miejscem jest Amazonka oraz bogate jej dorzecze. Przez gęsty busz wszelkie materiały i ludzie muszą się przemieszczać pieszo. W Afryce nie mamy już tak gęsto rozbudowanej sieci rzek jak w Amazonii, a zatem jeśli planujemy daleki transport ludzi lub też materiałów, to musimy się często mocno natrudzić, aby załatwić jakiś samochód. Charakterystycznym elementem obrazującym sytuację na tych terenach są autobusy przepełnione nie tylko ludźmi, ale też bagażami. Często widzimy również dachy tych autobusów, które aż się uginają od znajdujących się tam bagaży. U nas taka sytuacja wydaje się być nie do pomyślenia, ale na terenach ubogich w infrastrukturę drogową nie ma innego wyjścia i tak trzeba transportować bagaże i ludzi.

Transport zwierząt

Kategoria: Podróże

Transport zwierząt Aby móc przewieźć zwierzę z miejsca na miejsce, czasem potrzeba jest bardzo specyficznego środka transportu. Oczywiście małe zwierzęta tego nie wymagają, gdyż można je z powodzeniem przewozić nawet samochodami osobowymi. O ile oczywiście są to zwierzęta bezpieczne. Zasadniczo jednak, gdy mówimy o przewozie zwierząt, to mamy na myśli hurtową ich ilość. W naszym kraju częstym obrazkiem na ulicach są specjalne naczepy do przewozu zwierząt hodowlanych. Zaczepione do ciężarówki naczepy przewożą, więc takie zwierzęta jak krowy, świnie, kury czy też inne ptactwo wliczające się do drobiu. Specjalnych przyczep używa się również do przewozu koni. Ważne jest, aby zwierzęta w takich przyczepach nie miały zbyt ciasno. Nie mówimy oczywiście o jakichś przesadnych luksusach, ale nie powinny się one podczas transportu zbytnio męczyć. Tymczasem jak pokazuje rzeczywistość, nieraz zdarza się, że warunki przewozu zwierząt odbiegają od wymaganych. Nie da się jednak skontrolować wszystkich przyczep i samochodów naraz. Bywa również i tak, że istnieje konieczność przewozu zdecydowanie większych zwierząt. Do tego celu można użyć specjalnych pojazdów, włączając w to również transport lotniczy. W każdym razie niezależnie od środka transportu, wszystkie zwierzęta powinny być przewożone w taki sposób, aby nie męczyły się one podczas tego transportu. Warunki, zatem powinny być umiarkowanie komfortowe.

Normalne funkcjonowanie

Kategoria: Poradnik

Normalne funkcjonowanie Wbrew pozorom na Alasce można normalnie funkcjonować. Wprawdzie kraina ta wymaga tego, aby się do niej dostosować, ale jest to niewątpliwie możliwe. W jaki sposób, zatem możemy się po niej poruszać? Podstawowym środkiem transportu na Alasce jest oczywiście samochód. Ze względu na zimowe warunki występujące tutaj niemal przez cały rok, nie wolno zapomnieć o wyposażeniu samochodu w łańcuchy śniegowe, a najlepiej by było, gdyby ten samochód miał napęd na cztery koła. W tym miejscu należy również dodać, że bardzo popularną formą podróżowania mieszkańców Alaski jest autostop. Innym środkiem lokomocji, który również jest szeroko stosowany jest samolot. Niektóre odległe miejsca wymagają wręcz tego, aby wszelkie towary oraz ludzi dowieźć tam za pomocą samolotu. Zazwyczaj jest to mały samolot, gdyż wielkim boeingiem nie byłoby możliwe wylądowanie w wielu miejscach. Jeśli mówimy o Alasce i sposobach przemieszczania się po tej zimowej krainie, to z pewnością nie możemy zapomnieć o takim środku transportu, jakim są psie zaprzęgi. Na niewielkie, kilkukilometrowe odległości pomiędzy poszczególnymi wioskami, jest to świetna forma, aby przewieźć ludzi czy też niezbędne towary. W tym celu można wykorzystać również skutery śnieżne. Warunki do podróżowania po Alasce z pewnością nie nastrajają optymistycznie, ale też nie są one tak złe, by nie móc tego czynić. Wszakże człowiek jest w stanie się przyzwyczaić do wszystkiego.

Transport podziemny

Kategoria: Naziemny

Transport podziemny Kopalnia węgla kamiennego to bardzo specyficzne miejsce pod każdym względem. Aby móc dotrzeć do miejsca swojej pracy, górnicy muszą nie tylko wsiąść do windy i zjechać nią w dół na określony poziom roboczy, ale ich droga jest, zatem znacznie dłuższa. Dlatego też istniała konieczność, aby stworzyć specyficzny system komunikacji podziemnej. Często jest, bowiem konieczność pokonania kilku albo nawet więcej niż kilku kilometrów w płaszczyźnie poziomej, aby móc dotrzeć do określonego wyrobiska. Podstawowym środkiem transportu osobowego pod ziemią, w kopalni jest, więc winda, przenosząca górników na różne poziomy oraz podziemna kolejka, która służy do przemierzania odległości poziomych. Z pewnością nie jest to żaden luksusowy pociąg, ale taka kolejka, której celem jest po prostu dowiezienie ludzi w określone miejsce. Oprócz środków transportu osobowego, w kopalni na dużych głębokościach istnieje konieczność transportowania materiałów, czyli węgla. O ile na powierzchni do transportu węgla służą specjalne wagony kolejowe oraz samochody ciężarowe, to pod ziemią do transportu węgla służą specjalne przenośniki taśmowe, które przenoszą węgiel na wyższe poziomy oraz na powierzchnię. Każdy zakład produkcyjny wymaga pewnych określonych i specyficznych elementów w transporcie osobowym i materiałowym. Te środki transportu zawsze zasadniczo różnią się od tych powszechnie znanych i używanych w codzienności.

Kwestia spojrzenia

Kategoria: Poradnik

Kwestia spojrzenia Jeśliby zapytać kogoś o środki transportu, to pewnie większość ludzi wymieni samochód, pociąg, autobus, może tramwaj, rower czy motor. Na pewno do tej grupy zaliczą się statki powietrzne, czyli samoloty, jak również te statki pływające po morzach i oceanach. Jednakże warto jest się zapytać czy taka kolejka linowa łącząca dwa punkty w górach o różnej wysokości to także środek transportu? Gdyby tak logicznie spojrzeć na to, z pewnością należy powiedzieć, że tak. Ostatecznie przecież kolejka linowa jest elementem, który przenosi ludzi z jednego miejsca na drugie. Zatem jak najbardziej możemy zaliczyć ją do środków transportu. Należy jednakże dodać, że transportu bardzo specyficznego. Nie można jej przecież zaliczyć do środka transportu ulicznego. Jest ona ograniczona słupami, na których poprowadzone są liny. Z pewnością jednak w odniesieniu do kolejek linowych i wyciągów orczykowych lub talerzykowych musimy powiedzieć, że są one niezbędnym środkiem transportu dla narciarzy. Jak bowiem inaczej mieliby oni dostać się na szczyt wzniesienia, aby móc stamtąd swobodnie zjechać w dół? Tak, więc, jeśli nawet kolejki linowe, w powszechnie rozumianym tego słowa znaczeniu nie są uznawane za środek transportu, to jednak z uwagi na rolę, jaką spełniają, niewątpliwie nimi są. Możemy po prostu je nazwać bardzo specyficznymi środkami transportu, które są wykorzystywane głównie w celach turystycznych i rzadko w innych.